Archiwum 2011/2012 drugie półrocze

                    UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE KLAS III GIMNAZJUM                            

"Ale to już było i nie wróci więcej...."

      W dniU 27.06.2012 roku uczniowie klas III gimnazjum z Zespołu Szkół w Pamiątce pożegnali się z murami naszej szkoły. Uroczystość przebiegła wszechstronnie. Początkowo dostojnie i elegancko. Uczennice w pięknych sukienkach, a uczniowie w  garniturach, najpierw przekazali sztandar szkoły klasie drugiej gimnazjum, złożyli przysięgę na sztandar, wysłuchali przemówień, odebrali nagrody, następnie odtańczyli  tradycyjnego poloneza ze wsparciem uczennic z klas młodszych. Potem mieliśmy okazję obejrzenia kunsztu tanecznego jednego z uczniów klasy IIIb Damiana Maciaka, który wraz z koleżanką z klasy II gimnazjum zatańczył wspaniałego walca.

Kiedy już oficjalna część dobiegła końca, zanim aktorzy przygotowali się do występu, zobaczyliśmy pokaz slajdów ze zdjęciami uczniów obu klas III. W atmosferę przedstawienia wprowadziła nas mała o pingwinach i lemurach z Madagaskaru.

   I tu już mogliśmy poznać właściwą treść przedstawienia.

Uczniowie klasy IIIa wcielili się w lemury, a IIIb w pingwiny. Akcja miała miejsce w ZOO/szkole. Było zabawnie i kolorowo i z HAPPY END-em. Aby się o tym przekonać wystarczy obejrzeć krótki film wchodząc w link poniżej.

Pod koniec niejednemu zakręciła się łza w oku.

Absolwenci podziękowali wszystkim nauczycielom, a ze szczególną wdzięcznością zwrócili się do wychowawców:

pani Agnieszki Wypychowicz i pana Daniela Stępnia.

Wszystko się kiedyś kończy...

ZOBACZ FILM "MADAGASKAR 2012"

 

                        ZAKOŃCZENIE KLASY 6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ                       

"Czas podstwówki szybko mija...."

      W dniu 26.06.2012 roku uczniowie klasy 6 zakończyli edukację w szkole podstawowej. Pani dyrektor Iwona Niegowska rozpoczęła uroczystość podsumowaniem wyników klasy 6 i wspomnieniem o 75 rocznicy matury przyjaciela szkoły "GÓRALA" Pana Jana Majdeckiego. Następnie uczniowie złożyli przyrzeczenie na sztandar i przekazali sztandar klasie piątej.

       Później otrzymali zasłużone nagrody i przedstawili nam bardzo ciekawy program. Wychowawczyni pani Katarzyna Januszewska przygotowała razem z szóstoklasitstami i chórem bardzo urozmaicone i śpiewające przedstawienie pt: "Czas podstawówki szybko mija".

Na końcu uczniowie wręczyli wszystkim swoim nauczycielom i pracownikom szkoły wspaniałe doniczkowe kwiaty, które mam nadzieję długo będą zdobić ich balkony i ogródki.

Serdecznie podziękowali przede wszystkim swojej wychowawczyni pani Katarzynie Januszewskiej.   

                             PAMIĄTKOWSKA "ZIELONA SZKOŁA"                                         


      W dniach 28.05-2.06 uczniowie z Zespołu Szkół w Pamiątce pod opieką p. Hanny Wołkiewicz i p. Agnieszki Wypychowicz oraz ze wsparciem medycznym w postaci p. Jolanty Konopy wyruszyli na szlak wycieczkowy, aby odetchnąć świeżym, górskim powietrzem oraz na chwilę oddalić myśli od szkoły i męczącej nauki.

   Na parkingu przed Krakowem oprócz sklepu przy stacji benzynowej atrakcje stanowiły pawie, a turyści mogli sprawdzić, czy ich aparaty fotograficzne dobrze działają.

   Program wyprawy rozpoczął się wizytą w Łagiewnikach. Zwiedziliśmy sanktuarium łagiewnickie wraz z nowymi kaplicami, ufundowanymi przez różne kraje (Słowacja, Węgry, Niemcy, Grekokatolicy z Ukrainy) i wieżą widokową. Niektórzy stwierdzili że nie chcą mieszkać w wieżowcu.

  Następne dwa dni zaplanowane zostały nadzwyczaj rekreacyjnie – najpierw wyruszyliśmy w prawie 20-kilometrową trasę nad Morskie Oko i z powrotem. Oprócz walorów krajobrazu można było doskonale przekonać się gdzie znajdują się poszczególne mięśnie nóg. Kolejnego dnia czekała nas relaksująca wędrówka Doliną Kościeliską oraz lawirowanie, a czasem przeciskanie się wąskimi tunelami Jaskini Mroźnej. Na zakończenie meczącego dnia, rozrywką stało się buszowanie wśród, jak zwykle pełnych różnorodnych bibelotów straganów na zakopiańskich Krupówkach. Jednak najważniejsza atrakcja była dopiero przed nami.

    Czwartego dnia wycieczki, autokar zawiózł nas pod najstarszy szyb kopalni soli w Bochni - Sutoris, gdzie czekała na nas kolejna, tym razem podziemna przygoda. Jednak zanim zagłębiliśmy się w labirynt kamiennych korytarzy, uczniowie i nauczyciele wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w średniowiecznej osadzie. Nauczyliśmy się rozpoznawać różne rodzaje ziół, a także, co szło nam nadzwyczaj dobrze, wyplatać płot plecionkę. Nauczyliśmy się gry średniowiecznej gry zespołowej oraz zabawialiśmy się przeciąganiem liny.

     Po uroczystym, z okazji Dnia Dziecka obiedzie w pizzerii, rozpoczęła się zjazdem kopalnianą windą na głębokość 250m przygoda pod ziemią. Niestety, na dole robienie zdjęć jest mocno utrudnione i oświetlenie słabe więc żeby doświadczyć tego klimatu trzeba samemu się tam znaleźć. Oprócz standardowego zwiedzania kopalni była także jazda podziemną kolejka, rozmowa z królem (a nawet dwoma), a wreszcie wieczór ze sportem i dyskoteką w ogromnej sali. Niektórym udało się też zjechać 140-metrową zjeżdżalnią. Mieliśmy także okazję poczuć atrakcje nocowania w dawnych schroniskach młodzieżowych, gdy okazało się że na ogromnej sali z ponad 300 łóżkami piętrowymi będzie nocowało kilkanaście grup.

    Po pobudce, śniadaniu i ponownym marszu korytarzami wycieczka dotarła w końcu do szybu, który wyprowadził wszystkich całych i zdrowych z powrotem na powierzchnię. Jeszcze tylko kilka godzin w autokarze i po pięciu dniach pełnych wrażeń, z plecakami pełnymi pamiątek i głowami pełnymi niezapomnianych wrażeń, pamiątkowscy turyści powrócili w znakomitych humorach do swoich domów.

      MIĘDZYGMINNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH      

 

MAMY ZWYCIĘZCĘ!!!

     W dniu 17 maja 2012 odbył się w Prażmowie międzygminny konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych.

     Brali w nim udział uczniowie z gimnazjum w Prażmowie, Zalesiu Górnym i Pamiątce. Uczestnicy musieli rozwiązać test dotyczący kultury i historii Wielkiej Brytanii i USA, pytania były w języku angielskim.

Pierwsze miejsce zajął (i zdystansował rywali!):

Kamil Michrowski z Pamiątki (kl. IIg), miejsce II i III przypadło uczniom z Zalesia.

Gratulujemy naszemu zwycięzcy!!!

                  DZIEŃ MAMY 2012 - CUDOWNYCH RODZICÓW MAM                          

 

"CUDOWNYCH RODZICÓW MAM"

     Takie hasło przyświecało uroczystości zorganizowanej dnia 25 maja 2012 przez oddziały przedszkolne i klasy młodsze szkoły podstawowej. Dzieci w bardzo kolorowych strojach zaprezentowały nam prawdziwy kunszt aktorski. 

   Dla kogo było to wspaniałe barwne przedstawienie? Oczywiście dla wszystkich wspaniałych rodziców, którzy licznie zaszczycili naszą szkołę swoja obecnością. Było wzruszająco, kolorowo, wesoło i uroczo, jak zawsze kiedy możemy podziwiać występy najmłodszych uczniów. Całość dopełniła wspaniała dekoracja przedstawiająca elementy przyrodnicze oraz kolorowe prace dzieci.


                 221 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA                          

 

3 MAJA - cóż to za data?

    Dzisiaj dla setek młodych ludzi żyjących w zawrotnym tempie dzień ten może nic nie znaczyć. A jednak naród, który nie zna swej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.

     Dlatego dnia 8 maja 2012 roku uczniowie z klasy V i VI szkoły podstawowej przybliżyli całej społeczności pamiątkowskiej okoliczności okoliczności uchwalenia KONSTYTUCJI 3 MAJA W 1791 roku oraz ustanowienia Święta Flagi Państwowej.

        Uczniowie bardzo poważnie podeszli do swoich wystąpień. Mogliśmy wusłuchać zarówno wspaniałych recytacji wierszy, jak i wykonań pieśni patriortcznych związanych z tematyką przedstawienia. 

 

    "DZIEŃ PATRONA 2012" - OBCHODY ROCZNICY URODZIN W. GÓRSKIEGO    

 "TYLE PO CZŁOWIEKU POZOSTAJE ILE DOBRA UCZYNIŁ INNYM"

Wojciech Górski

Dnia 27 kwietnia 2012 roku odbyły się

obchody "DNIA PATRONA" w naszej szkole.

    Wcześniej, dnia 23 kwietnia 2012 roku - uczniowie ginmazjum  z pocztem sztandarowym udali się do Warszawy (fot. w galerii) na obchody rocznicy urodzin Wojciecha Górskiego. Nasi uczniowie nie tylko reprezentowali naszą szkołę niosąc dumnie sztandar, ale również brali czynny udział w mszy.

     Podczas naszych uroczystości również odbyła się msza
w kościele w Rembertowie z udziałem pocztu sztandarowego
i oprawy gitarowej. Następnie mieliśmy okazję oglądać prezentację multimedialną przedstawiającą całą "HISTORIĘ PAMIĄTKI" i jej fundatorów, a następnie mogliśmy podziwiać przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy IV i I SP, podczas którego już tradycyjnie "pierwszaki" stały się pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej.

Nowi czytelnicy otrzymali piękne dyplomy i zakładki.

Pod koniec uroczystości rozdane zostały również dyplomy dla klas biorących udział w konkursie wiedzy o "PAMIĄTCE" - który odbył się 26 kwietnia, oraz dla aktywnych uczestników "DNIA ZIEMI".

 

 

               IIV PIASECZYŃSKI FESTIWAL PIOSENKI ANGIELSKIEJ - 2012                  

 

PIERWSZY PUCHAR DLA PAMIĄTKI !

    Dnia  23 kwietnia w Piaseczyńskim Ośrodku Kultury odbyła się siódma edycja Piaseczyńskiego Festiwalu Piosenki Angielskiej.

    W tym roku, tak jak i w poprzednich, wzięli w nim udział także
i przedstawiciele Zespołu Szkół im. Wojciecha Górskiego w Pamiątce: Aleksandra Radecka-Kohn z klasy VI SP oraz Ada Kowalska z klasy II gimnazjum.

     Obie dziewczyny przygotowały świetne wystąpienia.

     Ola wyśpiewała utworem zespołu Alphaville "Forever young"
(z własnym akompaniamentem gitarowym) III miejsce w kategorii klas 4-6 i wróciła do szkoły z pucharem. Jest to pierwsza taka nagroda w 5-letniej historii naszego udziału w tym Festiwalu.

    Występ Ady z piosenką „Video game” (kategoria gimnazjum) był także bardzo dobry i pomimo, że nie została nagrodzona przez sędziów, wśród publiczności dało się słyszeć głosy, że ona również powinna otrzymać nagrodę. Jej unikalny alt i interpretacja zdobyły serca publiczności.

                 FESTIWAL PIOSENKI O ZDROWIU - GRÓJEC 2012                                 

 

ZDROWIE - BARDZO WAŻNA SPRAWA

      W dniu 19 kwietnia 2012r. w Grójeckim Ośrodku Kultury odbył się Festiwal Piosenki o Zdrowiu (etap powiatowy).

     W konkursie wzięły udział dwie uczennice. W kategorii Szkoła Podstawowa - Joanna Nowakowska z kl. IV, która wystąpiła z piosenką pt: "Rady ekologa". W kategrii Gimnazjum wystąpiła uczennica kl. I Natalia Kierońska z piosenką pt: "Ballada o przyrodzie".

    Do obu piosenek słowa napisała Pani Hanna Wołkiewicz, a oprawę muzyczną przygotowała Pani Katarzyna Januszewska. Obu dziewczynkom nie udało się zdobyć miejsc, ale otrzymały dyplomy za udział i torby pełne słodyczy.

                                      "DZIEŃ ZIEMI" W NASZEJ SZKOLE                                      

 Dnia 18 kwietnia 2012 roku odbyły się

obchody "DNIA ZIEMI" w naszej szkole.

Podczas uroczystości mieliśmy okazję oglądać wspaniałe przedstawienie opowiadające o tym, jak bardzo chora jest nasza planeta, (przygotowane przez klasy młodsze). Nacieszyliśmy się widokiem rewelacyjnie poprzebieranych "zerówczaków" recytujących "NA STRAGANIE". Klasy starsze SP mogły sprawdzić wiedzę w konkursie wiedzy o ekologi. Poza tymi atrakcjami klasy starsze przygotowały wspaniałe stoiska ze zdrową żywnością, na których każdy mógł coś kupić i skosztować.

Odbył się równiez pokaz urokliwych i bardzo ekologicznych koszy na śmieci wykonanych przez uczniów klas I, II, III SP oraz indywidualnych uczestników w klas starszych.

Komisja nie była w stanie zdecydować, ani który z koszy jest najciekawszy, ani której klasy stoisko z żywnością było najatrakcyjniejsze i wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani  pięknymi dyplomami. Zostały one rozdane podczas obchodów "DNIA PATRONA"

          IV FESTIWAL PATRIOTYCZNY W PAMIĄTCE - FINAŁ                                      

 Dnia 17 kwietnia 2012 roku odbył się

FINAŁ IV FESTIWALU PATRIOTYCZNEGO W PAMIĄTCE.

Podczas uroczystości zaprezentowali się wyznaczeni laureaci
i finaliści.

Uczniowie byli bardzo przejęci, ale mimo to występy zachwyciły zebranych. Długo słychać było brawa, po każdej pieśni patriotycznej, każdym wyrecytowanym wierszu, oraz po każdym odczytaniu fragmentu zwycięskiej pracy literackiej.

Wszyscy laureaci i finaliści otrzymali piękne nagrody.

Wcześniej nie obyło się bez podziękowań dostojnym gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Przybyli do nas między innymi pani Barbara Galicz Burmistrz Gminy Tarczyn, pan Marek Gieleciński Wicestarosta Powiatu Piaseczyńskiego, pan Grzegorz Pruszczyk Wójt Gminy Prażmów, przedstawiciel Gminy Lesznowola, dyrektorzy szkół z naszej gminy, oraz przedstawiciele firm, które współfinansowały Festiwal.

Wszystkim patronom oraz darczyńcom jeszcze raz dziękujemy.

MAŁY KONKURS RECYTATORSKI "RADOM 2012" - ELIMINACJE GOK TARCZYN

  Konkursy recytatorskie promują kulturę języka polskiego, upowszechniają kulturę słowa, umiejętność sprawnego posługiwania się różnymi formami literackimi w mowie, autentyczność wypowiedzi oraz pobudzają twórcze poszukiwania repertuarowe a przede wszystkim przybliżają literaturę ojczystą.

   Organizatorami XXIX Małego Konkursu Recytatorskiego Radom 2012 jest Towarzystwo Kultury Teatralnej Oddział Okręgowy w Radomiu we współpracy z MOK „Amfiteatr".

    Do Eliminacji Gminnych które  odbyły się 15 marca w Gminnym Ośrodku Kultury, zgłosiło się 46 uczestników w tym z naszej szkoły 12.

Jury w składzie: Anna Dziedzic – pedagog Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich, autorka wielu publikacji o dramie oraz Adolf Krzemiński - regionalista, poeta, Prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej w Radomiu, popularyzator poezji, teatru i innych dziedzin sztuki, wysłuchało uczestników, którzy recytowali dwa utwory polskich poetów. Niestety do następnego etapu nie zakwalifikowali się uczniowie naszej szkoły, ale i tak nasze wysiłki zostały docenione, bo nasi recytatorzy zostali licznie wyróżnieni.

Wyróżnieni w konkursie recytatorskim Radom 2012 zostali:
kat. Kl. „0”:
Hubert Wierzbicki, Weronika Łukasik, Patrycja Brzezińskakat. Kl. I-IV: Marcelina Płonowska, Natalia Pawlak; kat. Kl. V-VI: Patrycja Gzik

                           IV FESTIWAL PATRIOTYCZNY W PAMIĄTCE                              

ELIMINACJE

      Dnia 1 marca 2012 roku w czwartek odbyły się u nas w szkole eliminacje do IV FESTIWALU PATRIOTYCZNEGO. Prace plastyczne i literackie zostały ocenione wcześniej i uczestnicy mogli dowiedzieć się już jakie miejsca zdobyli. Na sali gimnastycznej odbywały przesłuchania konkursowe w kategorii muzycznej. Wysłuchaliśmy ponad 70 wykonań pieśni patriotycznych. W dwóch salach lekcyjnych odbywały się recytacje  wierszy. Wszystkie komisje miały pełne ręce roboty. Przyjechali do nas uczestnicy z naszej gminy Tarczyn,  a także z gmin Lesznowola, Piaseczno, Mroków, Prażmów. Gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział w festiwalu,  ponieważ poziom umiejętności występujących był bardzo wyrównany i oceniający mieli problem z wytypowaniem zwycięzców.

       Wyniki konkursów mogliśmy poznać niedługo po zakończeniu eliminacji. Pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom przygotowującym uczniów, ponieważ poziom Festiwalu Patriotycznego z roku na rok jest coraz wyższy.